implant

İmplant  diş eksik olan dişlerin yerine konması amacıyla genellikle insan vücuduyla uyumlu bileşik olan titanyum metalinin kullanılmasıyla hazırlanan yapay diş  kökleridir. Çene kemiğinin içerisine yerleştirilen implantlar çiğneme, ezme gibi tüm fonksiyonları yerine getirir ve aynı zamanda güzel bir estetik görüntüsü oluşturur . Estetik görüntünün en kusursuz yöntemi implant tedavisidir. İmplant tedavisinin amacı çene kemiği üzerinde kusursuz bir şekilde kullanılabilir dişler yaratmaktır.

İmplant tedavisinde kemik dokusunun uygun ve yeterli olması şartı aranmaktadır. Hastanın kemik yoğunluğu ve uygunluğu yeterli değilse işlem yapılmadan önce ağız içi kemik oluşturmaya yönelik çalışmalar yapılması gerekebilir. Bu işleme de kemik grefti denir. Yani alt veya üst çene kemiğinde eksilen kısmı tekrar yapılandırma amacıyla yapılan bir işlemdir. Buradaki amacımız güçsüz olan kemik dokusunu yeniden güçlendirmek ve onarmaktır.

Diş kayıplarında hastalar bu duruma genelde estetik bir gözle bakmaktadır. Halbuki durum sadece bundan ibaret değildir. Diş kayıplarının olması başka sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Diş kayıplarını doğal bir şekilde ortadan kaldırmanın yolu implant tedavisidir. İmplant tedavisi ile hem doğal hem de sağlıklı bir görünüm elde edebilirisiniz. Yapmacık bir görünümden uzaklaşmak günümüzde ağız problemi yaşayan herkes için en önemli faktör. Estetik bir görünüme ulaşmak ise implant tedavisi ile mümkün. Diş kaynaklı sağlık sorunları riskini ortadan kaldırmak için görünüm olarak doğal dişlere yakın ve uzun ömürlü sonuçların elde edildiği implant diş tedavisi hastalarımız tarafından tercih edilmektedir. İmplant tedavisi tek diş eksikliği, birden fazla diş eksikliği ve ağızda hiç diş olmaması durumunda kullanılabilir. Bu tedavi sürecinde hafif bir sedasyon verilmektedir. Tedavi süreci başlamadan önce çene  röntgeni çekilmektedir. Süreçte çene kemiğinizin ve diğer dişlerinizin ölçüsü alınır.

İlk olarak implant veya implantlar yerleştirilir ve sonrasında 3 ay iyileşme süresi vardır. İmplant olarak zirkonyum da kullanabilirsiniz. Bu sistemler yeni trend implantlardır. Estetik bakımından da daha doğal daha sağlıklı ve daha elverişli bir seçimdir. Zaman için de hiçbir şekilde rengi değişmemektedir. İmplant tedavisi diğer tedavilere göre daha kalıcı bir çözümdür.

Leave a Comment