Hızla gelişen teknoloji en oldukça uygar tıbbın işine yarıyor. Diş hekimliği de son yıllarda bundan fazlasıyla nasibini almış durumda. Bu yazımızda uygar diş hekimliğinde kullanılmakta olan tedavi yöntemlerine değinmek istedik. 

Eksik dişler hem sıhhat hemde kozmetik açıdan sıkıntı oluşturuyor. gelişen teknoloji diş hekimliğinin de işine yaradı. Geleneksel olarak kullanılan köprü ve proteze alternatif olarak implant diş tedavisi geliştirildi. Peki implant nedir, implant tedavisi iyi mi ve kimlere yapılır? 

 • İçindekiler
 • İmplant nedir?
 • İmplant tedavisi kimlere uygulanabilir?
 • İmplant tedavisi iyi mi yapılır?
 • Diş teli uygulaması (Ortodonti)
 • Diş eti çekilmesi ve tedavisi

İmplant nedir?

İmplant Tedavisi

İmplant noksan dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiğinin içerisine yerleştirilen titanyumdan yapılma vidalardır. Bu vidaların üstüne diş protezi yerleştirilir. İmplant tedavisinin öteki tedavilere pozitif yanları komşu dişlere zarar verilmez. Yani komşu dişlerin kesilmesi gerekmez. İmplant diş kök rolü görür ve organik diş şeklinde rahatça yiyecek yiyebilir, konuşabilir ve gülebilirsiniz.

İmplant tedavisi kimlere uygulanabilir?

İmplant tedavisi 18 yaş üstü, çene ve yüz gelişimini tamamlamış bireylere uygulanır. Tedaviden ilkin çene yapısının implanta müsait olup olmadığı çekilen röntgenlerle tespit edilir. Şeker hastalarında tedaviden ilkin hastalığın düzene girmiş olması gerekir. Kan sulandırıcı deva kullananlarda tedaviden ilkin ilaçlar kesilir. Kemik erimesi olanlar müsait tedavi aldıktan sonrasında implant tedavisi görebilirler.

İmplant tedavisi iyi mi yapılır?

İmplant tedavisi hastaya hafifçe bir sedasyon verilerek yapılır. İşlemden ilkin ayrıntılı muayene ve röntgen gereklidir. Çene kemiklerinin ve kalan dişlerin ölçüsü alınır. Dental implantların yerleştirilmesi için iki seçenek vardır. Tek aşamalı işlemde implant yerleştirildikten sonrasında geçici antet takılır. İki aşamalı işlemde ise dental implant takıldıktan sonrasında üstü diş eti ile kapatılır ve iyileşmeye bırakılır. Protez başlıklar hemen sonra takılır. Her iki durumda da geçici bir köprü yerleştirilir ve alt çene için 3 ay, üst çene için altı ay iyileşme dönemi beklenir. Bazen dental implantların üstüne yeni meydana getirilen dişler derhal takılabilir. Dental implantla hasta güvenle gülebilir ve yiyecek yiyebilir.

Zirkonyum implantlar, titanyumdan yapılma implantların direncini çoğaltmak için yapılma yeni dönem implantlardır. Özellikle dar çene kemiğinde dayanıklılığı çoğaltmak için kullanılır. Titanyumdan dayanıklılık dışında farkı yoktur.

Zirkonyum bununla birlikte diş kaplamasında da kullanılmaktadır.  Zirkonyum organik dişe yakın beyazlıktadır ve ışığı yansıtır. Bu nedenle dayanıklılık yanında güzel duyu açıdan da kullanışlıdır. Aşınma yapmaz ve ağızda metal hazzı bırakmaz. Zamanla renk değişikliğı oluşmaz. Vücuda ziyanı yoktur.

Diş teli uygulaması (Ortodonti)

Diş teli farklı nedenlerle dizilimlerinde bozukluk ve çarpıklık olan dişlerin üstüne yerleştirilen braket ve bu tarz şeyleri tutan telden oluşur. Diş teli aralıklı dişleri olanlara, dişlerinde çarpıklık olanlara, ısırma bozukluğu olanlara, kırık dişlere ve birbirinin üstüne binmiş dişleri olanlara uygulanır. Diş teli tedavisinin belli bir yaşı yoktur. Diş teli tedavisi ortalama 18-24 ay içinde sürer. Ciddi çene bozukluklarında bu tedavi üç sene sürebilir. Diş teli tedavisi alan hastalar oldukça yapışkan gıdalar haricinde her şeyi yiyip içebilirler. Ancak temizliğe oldukça itina göstermeleri gereklidir.

Diş eti çekilmesi ve tedavisi

Diş etinin mine tabakasının dibine kadar çekilmesi ve diş kökünün açığa çıkması diş eti çekilmesi olarak değerlendirilir. Genetik olabileceği şeklinde diş taşları, fena kaplamalar, dişlerin sert ve aşırı fırçalanması kararı oluşabilir. Diş eti çekilmesinin emareleri ağız kokusu, diş fırçalarken kanama, diş etlerinde şişme ve kızarmadır. Diş eti çekilmesi bununla birlikte diş kayıplarına yol açabilir. 

Diş eti çekilmesi tedavisinde farklı dolgu teknikleri kullanılır. Diş tamamen kaplanabilir. İleri boyutlu olaylarda cerrahi metot kullanılır. Cerrahi yöntemde yöre bölgedeki sağlam doku hasarlı bölgeye kaydırılarak istifa olan alan kaplanır veya damaktan alınan bir greft, istifa olan bölgeye cerrahi olarak eklenir. 

İmplant diş kimlere yapılabilir?

Genel sıhhat durumu iyi olan, sıhhatli diş etleri ve çene kemiğinde implantları destekleyebilecek miktarda kemik bulunan, iyi ağız bakımı meydana getiren bireyler implant tedavisinde yüksek başarı oranına

sahiptir. Bazı durumlarda kemiğin miktarı implant yerleşimi için ehil olmaz. Eğer kemik kaybı fazla ise, ileri teknikler uygulanarak implant yerleştirilmesi için müsait alt yapı sağlanarak implantlar yerleştirilebilir.

İmplant Markaları

Beylikdüzü Diş Kliniği olarak 28 senelik tecrübemiz ile tercih ettiğimiz implant markaları şunlardır:

 • ITI Straumann : En fazlaca malum implant markalarındandır. Uzun ömürlü ve dayanıklıdır.
 • Medentika By Straumann : Straumann güvencesi ve Alman teknolojisi ile üretilmiş Straumann Group implant markasıdır.
 • Bego İmplant: Alman teknolojisi ile üretilmektedir. Uzun ömürlü ve dayanıklı olması ile ünlüdür.
 • Osstem İmplant: Güney Koreli bu implant markası kendini ispatlayarak diş klinik ve hastanelerinin en fazlaca tercih etmiş olduğu implant markalarından biri olmuştur.

İmplant Fiyatları 2021 Güncel Fiyatları

İmplant tutarları belirlenirken pek fazlaca unsur göz önünde bulundurulmalı. Her Sene implant tutarları hususi klinikler, devlet hastaneleri ve hususi hastaneler için olmak suretiyle Türk Diş hekimleri Birliği tarafınca belirlenmektedir.Belirlenen İmplant tutarları değerli metal ve zirkonyum benzer biçimde kullanılan araç-gereç ücretlerini içermemekle beraber rekabet şartlarından ötürü web üstünden fiyat paylaşılması yasaklanmıştır. Dolayısıyla hem fiyat bilgisini öğrenmek bununla birlikte ihtiyacınız olan tedaviyi ayrıntılı olarak belirlenmesi için klinik muayene gerekmektedir.

2021 Türk Diş hekimleri Birliği tarafınca belirlenen İmplant Diş Fiyatları 

İmplant Fiyatları 2021 Yılında Ne kadar?

İmplant tutarları implant markasına bakılırsa farklılık arz etmektedir.

 1. Yerli implant tutarları: İstanbul’da tek diş için implant fiyatı diş sağlığı merkezlerinin değişik fiyat politikalarına bakılırsa değişmektedir. En müsait implant fiyatını öğrenmek için tıklayabilirsiniz.
 2. İthal (yabancı) implant fiyatı: Marka olarak aynı implant kullanılsa dahi diş sağlığı hastaneleri aynı hizmeti değişik fiyatlarla sunmaktadırlar. Kliniğimizin ithal implant fiyatı öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

İmplant tedavisinde implantın kendisinden daha mühim bir husus varsa bu da uygulamayı yapacak hekimin tecrübesidir.

Bu mevzuda ehil tecrübesi olmayan bir hekime veya ancak reklam politikası ile hastalara hitap eden hastanelerin aynı ürüne ve hizmete uyguladıkları iki/üç katına varan fiyatlarla tedavinizi yaptırmamanızı öneri ederiz.

Beylikdüzü Diş Kliniği’mizin güncel tek diş implant tutarları öğrenmek dilerseniz aşağıdaki yöntemlerden biri ile bizlere şimdi ulaşabilirsiniz.

YERLİ İMPLANT FİYATLARI

Yukarıda bahsedilmiş olduğu suretiyle pek fazlaca implant markası bulunduğunu söylemeliyiz. Uzun zamandır başarıya ulaşmış bir halde kullanılan implant tedavisi bütün dünyada bu mevzuda bir hareketlenmeye sebep olmuştur. Türkiye’de bu mevzuda lüzumlu emekleri tamamlamış ve yerli bir implant markası kurmuştur. Bu yerli implant markası ortalama olarak 10 senedir bu mevzuda çalışmalarını devam ettirmekte ve başarıya ulaşmış bir halde kullanılmaktadır.

İmplant Tedavisi Bağcılar – Randevu

Bağcılar’nde implant tedavisi meydana getiren bölgeler içinde ilk önce 28 senelik tecrübesi ile hizmet vererek ayrım yaratan Beylikdüzü Diş Hastanesi nde tedavi olmak için aşağıdaki yöntemlerden biri ile muayene randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Artık siz de noksan dişlerinizi geç olmadan tamamlatın.

İmplant Tedavisi Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

 • Operasyon sonrası 2 saat süresince herhangi bir şey yemeyiniz, içmeyiniz. İlk 24 saat sıcak içeceklerden kaçınınız ve ancak yumuşak, soğuk yiyecekler (soğuk püre, süt ürünleri ve dondurma) tüketiniz. İlk hafta sıcak yemek ve içeceklerden kaçınınız.
 • Operasyon hemen sonra pıhtılaşmayı başlatmak ve kanamayı tatil etmek için yumuşak, steril bir tampon ile yumuşak baskı uygulanması önerilmektedir.
 • İlk 24 saat tükürükte kan görülmesi mümkündür-düzgüsel bir durumdur. Hatta sabah uyandığınızda yastığınızda kan izleri görebilirsiniz. İlk 24 saat, yara bölgesinin iyileşme döneminin başlaması için tükürmeyiniz yahut ağzınızı çalkalamayınız.
 • Operasyon akşamı dişlerinizi fırçalamayınız yahut gargara kullanmayınız.
 • 36 saat sonrasında ağzınızı 2 hafta süresince günde iki kez ağız gargarası ile yahut tuzlu su (bir bardak ılık suya ¼ çay kaşığı tuz) ile gargara yapılması öneri edilir. 1 dakika süresince gargara yapınız, tükürünüz ve sonrasındaki 30 dakika süresince herhangi bir şey yemeyiniz, içmeyiniz.
 • İlk 24 saat sigara içmeyiniz, alkol almayınız. Operasyon bölgesi tamamen iyileşene kadar sigara içilmemesi uygundur.
 • Eğer diş hekimi tarafınca antibiyotik yahut ağrı kesici verildiyse, tavsiye edilen halde kullanınız​
 • İlerleyen günlerde operasyon bölgesinde kanama meydana gelirse, steril tampon yahut kaygan çay poşeti ile operasyon bölgesi üstüne baskı uygulayınız​
 • İlk 2-3 gün operasyon bölgesinde şişkinlikler yahut hematom görülebilir, yanakta yahut göz altında gözlemlenebilir, yedi gün sonrasında kaybolurlar. İzlerin kaybolmasını hızlandırmak için operasyon alanına
 • İlk gün süresince buz uygulanması (5 dakika buz ile tatbik yapılmalı, 5 dakika beklenmeli, bir kaç saat süresince devam edilmeli) ve ilk 2 gece başınız yukarında olacak halde uyumanız önerilmektedir​
 • Absorbe olan (kendiliğinden eriyen) dikişlerin ağızda 2 hafta kadar kalmaları beklenir ve alınmaları gerekmemektedir. Eğer absorbe olmayan (erimeyen) dikiş varsa diş hekimi tarafınca 5-7 gün sonrasında alınmalıdırlar. Her iki durumda da operasyon sonrasındaki ilk hafta dikiş olan bölgeyi fırçalamayınız.
 • Herhangi bir mesele meydana gelirse yahut herhangi bir sorununuz olursa diş hekiminize danışmaktan çekinmeyiniz.

İlk 24 saat için soğuk uygulaması öneri edilmektedir.

Dikişler 7 gün sonrasında alınmalıdır. Operasyon sonrası iki hafta süresince günlük iki kez bir dakika süresince gargara yapılması öneri edilmektedir.

implant